Aslında bu yazıyı yazmamın sebebi Kolo Toure’nin diyet hapları kullandığı için City’den kesik yemesi oldu.

Bu tip durumlarda genelde futbolcular yargısız infazla karşı karşıya kalırlar ve isimleri bir kez lekelendiğinden bir daha geriye dönüş olmaz.

El Diego’nun Amerika 94’den kovulmasını hanginiz unutabildi mesela?

 

Rio Ferdinand

Futbolcular ve Uyuşturucu (8)

İngiltere’nin eski kaptanı kariyeri boyunca örnek bir futbolcu olarak anıldı. Kulübüyle ve Milli Takımı’yla birçok başarı kazandı ve futbolculuğunu taçlandırdı.

Buna rağmen 2003 yılında başına gelenler her şeyi bir çırpıda unutturacak kadar şanssız hadiselerdi. United’ın test yapmayı unutması sonucu adı doping yapan kaptana çıktı ve 50.000 pound da ceza aldı. Sırf bu yüzden 2004 Avrupa Şampiyonası’nı kaçırdı ve oldukça kötü günler geçirdi.

 

Mark Bosnich

Futbolcular ve Uyuşturucu (7)

Eski Aston Villa ve Manchester United kalecisi Mark Bosnich de 2003 yılında başına gelenler yüzünden 9 ay ceza alan oyunculardan…

Başına gelen skandal sonrası derhal sözleşmesi feshedilen Bosnich, kısa süre içerisinde depresyona girdi ve oldukça zor günler geçirdi. Sonra da zaten madde bağımlısı olarak kariyerini sonlandırmak zorunda kaldı. 2008’de kendi memleketine dönüp amatör bir kulüpte futbolu bıraktı.

 

Diego Maradona

Futbolcular ve Uyuşturucu (6)

Belki de en acayip vakalardan bir tanesi bizim El Diego’nun başına gelendir çünkü hiçbir zaman onun kadar iyisi futbol sahalarında görülmedi.

İtalya’da Napoli takımında oynarken, kariyerinin sonlarına doğru kokain testi pozitif çıktığında takvimler 1991 yılını gösteriyordu. Bu olay yüzünden tam 15 ay ceza aldı. Böylece artık kariyeri yeteneği üzerinde değil, zorluklar üzerinde şekillenmeye başladı.

1994 Dünya Kupası hazırlıklarında kendine nefis bir rejim uyguladı ve mükafatını Yunanistan’a karşı gol atarak almış oldu. Ama sonra bir uyuşturucu testinden daha pozitif sonuçlarla ayrıldı ve ilk göz ağrısı Boca’ya zorunlu bir dönüş yaptı.

Adrian Mutu

Futbolcular ve Uyuşturucu (5)

2003’de Abramovich’in oyuncağı olarak Chelsea’ye gelen Mutu, İngiliz futbolunu değiştirecek olan adam olarak görülüyordu. Hemen ertesinde yapılan uyuşturucu testi pozitif çıkan Rumen birçoklarını hayal kırıklığına uğrattı desek yanlış söylemiş olmayız. Mutu’nun ipini kesen Chelsea, resmi açıklama şöyle diyordu; ‘’Chelsea olarak uyuşturucu maddelere tahammülümüz sıfırın da altındadır.’’

Ertesi yıl 2005’te Juventus’a sonra da Fiorentina’ya geçti. Floransa için hayal gibi geçen güzel günler 2010 yılında Mutu’nun bir kez daha madde kullandığının ortaya çıkmasıyla sarpasardı. 1 yıllık ceza önce 9 aya sonra da 6 aya indirildi.

 

Jaap Stam

Futbolcular ve Uyuşturucu (4)

2001’de Manu’dan ayrılan Jaap Stam Lazio’ya imza attığında kimse olaya pek anlam verememişti. Çok az insan Hollandalı’nın Old Trafford’dan kovulma sebebinin uyuşturucu olduğunu biliyordu.

Stam kötü haberi aldığında kızıyla markette alışveriş yapıyordu. 9 aylık cezası sonradan 4 aya indirildi.

 

Fernando Couto

Futbolcular ve Uyuşturucu (3)

2001 Nisan’ında Stam’ın takım arkadaşı Fernando Couto da uyuşturucu testi pozitif çıkanlardandı.

Portekiz Futbol Federasyonu tarafından 10 ay hak mahrumiyeti alan oyuncu aynı zamanda 31.500 poundluk bir para cezasını da cebinden ödemek zorunda kaldı. Tekrar Milli Takım forması giyebilmek için 2002 yılına kadar beklemek zorunda kalacaktı.

 

Edgar Davids & Pep Guardiola

Futbolcular ve Uyuşturucu (2)

Nandrolene o dönemin en popüler maddelerindendi zira aynı madde bizim tuhaf Hollandalı Edgar Davids’in de başını ağrıtacaktı. Takvimler 2001 baharını gösteriyordu. ‘’Yemin ederim hiçbir zaman doping maddesi falan kullanmadım.’’ Diyordu Edgar. Dedikodular 2 yıl sürdü ve sonunda olay 4 aylık bir hak mahrumiyeti ile kapatıldı.

 

Futbolcular ve Uyuşturucu (1)

Diğer yandan güzel adam Pep’in adı da 2001 yılında Brescia’da böyle bir olaya karışmıştı. Aman diyelim, fazla dillenmesin bu hikaye. Gerek yok.

 

Ali Kaya
Youth Media'da Sosyal Medya Uzmanı ve Ekip Lideri. İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Mezunu. Şu an aynı üniversitede Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde Yüksek Lisans yapmakta. İleri derecede futbol oynuyor. Kısa sürede mutlu bir aile kurma hayali mevcut.
Tagged with →  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>